Juniorii II sunt campionii României !

Academia de Handbal Minaur este noua campioană la juniori II ! Băieții antrenați de Raul Fotonea au câștigat medalia de aur după ce s-au impus în fața gazdelor de la Știința Municipal Bacău cu scorul de 27-25. La pauză, Bacăul a avut un avantaj de un gol, scor 11-12.

În primul meci din faza grupelor, Academia de Handbal Minaur a trecut fără probleme de Potaissa Turda, scor 32-20 (16-11 la pauză). Tot la scor s-au impus juniorii noștri și în al doilea meci, scor 29-14 în fața CSM-ului din București, după ce la pauză au condus cu 15-5. În ultimul meci, „academicienii” au pierdut în fața gazdelor de la Știința Municipal Bacău, scor 26-21, după ce la pauză băcăuanii au avut un avantaj tot de cinci goluri, scor 14-9.

Cu șase puncte în zestre, Academia de Handbal Minaur s-a calificat în semifinale, unde a învins formația LPS Cluj, scor 24-19. În cealaltă semifinală, gazdele de la Știința Municipal s-au impus în fața echipei CSȘ Galați, scor 25-24.